SPFدر ضدآفتاب ها نشانگر چیست؟

SPFدر ضدآفتاب ها نشانگر چیست؟

 در این مقاله از سایت وبلاگ هومهر مطلبی در مورد در ضدآفتاب ها SPF نشانگر چیست؟  ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر میتوان در دسته مراقبت پوست از سایت وبلاگ هومهر بازدید نمائید.

 

اگردقت کرده باشید بر روی همه ضد آفتاب ها می توان لغت SPF را دید. این سه حرف مخفف عبارت "عامل محافظت کننده در برابر آفتاب (Sun Protection Factor) " است. نشان دهنده توانایی یک ضد آفتاب برای محافظت پوست شما است.

خورشید سیستم گسترده ای از انرژی را منتشر می کند که آنها را می توان برحسب طول موج امواج الکترومغناطیسی طبقه بندی کرد. اشعه هایی که به سطح زمین می رسند می توان به سه دسته تقسیم کرد:
۱-اشعه مادون قرمز که به صورت حرارت یا گرما حس می شود.
۲-اشعه مرئی همان انرژی است که شبکیه را تحریک می کند.
۳-اشعه ماوراء بنفش که خود به چند گروه تقسیم می شود:
اشعه ماوراء بنفش (UVA))باعث تحریک رنگدانه های ملانین و تیره شدن فوری پوست می شود که زیاد هم پایدار نیست، به داخل پوست نفوذ کرده و عوارضی مثل پیری زودرس بوجود می آورد.
اشعه ماوراء بنفش (UVB) باعث تولید ویتامین D در پوست می شود. این اشعه باعث تحریک رنگدانه های ملانین و برنزه شدن پوست می شود که از حالت قبلی پایدارتر است. بخشی از این اشعه توسط جو جذب می شود و به سطح زمین نمی رسد. این اشعه باعث آفتاب سوختگی هم می شود.

 

sunscreen bottles1

 

استفاده از ضدآفتاب:

  • قبل از تعریق و زمانی که پوست خشک است از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید.
  • کرم ضد آفتاب را ۳۰- ۲۰ دقیقه قبل از رفتن به هوای آزاد و به طور کامل روی پوست بمالید تا فرصت داشته باشد جذب پوست شود.
  • چنانچه در محیط بسته کار می کنید یا در خانه هستید از ضد آفتاب با SPF بین ۲۵ تا ۳۰ استفاده نمایید.
  • هنگام فعالیتهای طولانی مدت خارج از خانه بعد از شنا کردن تعریق زیاد و …. باید ضد آفتاب را پس از خشک کردن کامل پوست دوباره تجدید کرد.
  • در روزهای ابری هم مراقب پوست خود باشید. در این مواقع ابر و گرد و غبار جلو آفتاب را می گیرد ولی اشعه ماوراء بنفش همچنان به قوت خود باقی است. آب، ماسه و برف به شدت نور خورشید را منعکس می کنند.
  • کودکان نیز باید به طور جدی در برابر نور خورشید محافظت شوند ضد آفتاب را باید در مناطقی از بدن که بیشتر در معرض نور خورشید می باشد (صورت، گردن، دست ها و گوش ها) به کار برده و نقاط دیگر بدن با پوشاندن لباس محافظت شود.

 

محاسبه قدرت حفاظت کرم های ضد آفتاب (SPF) و تاثیر آن:

اغلب مردم تصور می کنند که هر چه عدد نوشته شده روی کرم ضد آفتاب بیشتر باشد، به همان نسبت بیشتر از پوست محافظت می شود، به عنوان مثال کرم ضد آفتاب ۹۰، سه برابر کرم ضد آفتاب ۳۰ قدرت دارد در حالیکه این باور غیر علمی و اشتباه است.

برای اینکه با مفهوم علمی و صحیح SPF آشنا شوید، آن را به اختصار توضیح می دهیم:
برای محاسبه میزان محافظت هر نوع کرم یا لوسیون ضد آفتاب باید عدد ۱۰۰ را بر عدد SPF تقسیم کنید و حاصل را از عدد ۱۰۰ کم کنید. عدد به دست آمده میزان محافظت را نشان می دهد. به عنوان مثال کرم ضد آفتاب ۳۰ این گونه است:
۳/۳=۳۰÷۱۰۰
۷/۹۶=۳/۳-۱۰۰
یعنی میزان محافظت کرم ۳۰ در برابر آفتاب ۷/۹۶ درصد است.
حال برای کرم ۹۰ این گونه است:
۱/۱=۹۰÷۱۰۰
۹/۹۸=۱/۱-۱۰۰
یعنی میزان محافظت کرم ۹۰ در برابر آفتاب ۹/۹۸ در صد است، یعنی با سه برابر شدن SPF فقط حدود دو درصد به میزان محافظت پوست در برابر آفتاب افزوده می‌شود.

 

انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب:

در حال حاضر هیچ معیار دقیقی برای اندازه گیری و مقایسه میزان خوب بودن یک ضدآفتاب در محافظت برابر UVA وجود ندارد .ولی شما می توانید با دقیق شدن در محتویات یک ضد آفتاب به نتایجی در خور توجه برسید.

به دنبال یک ضد آفتاب با محتویات زیر باشید :
اکامسول ECAMSULE ، آووبنزن AVOBENZONE ، اکسی بنزن OXYBENZONE ، دی اکسید تیتانیوم TITANIUM DIOXIDE،سولیسوبنزن SULISOBENZONE و اکسید زینک ZINC OXIDE . هرکدام از این محتویات به پوست شما در محافظت در برابر UVA کمک می کند .

 

اکامسول:

یک ترکیب جدیدا شناخته شده و تایید شده محافظت کننده در برابر UVA که قیمت نسبتا بالایی نیز دارد .

 

تیتانیوم دی اکساید و زینک اکساید :

گزینه های بسیار ارزان تر محافظت در برابر UVA که از قدیم هم در ترکیبات ضدآفتاب وجود داشته اند.اگرچه در قدیم کمی چهره را بی روح و رنگ پریده می کردند ولی روش های جدید این اشکال را برطرف نموده است.

 

فاصله زمانی استفاده:

شما باید حداقل هر دو ساعت یکبار کرم را بر روی صورت تجدید کنید زیرا ممکن است بر اثر تعریق خاصیت خود را از دست بدهند.

 

 

محصول مرتبط با مقاله:

وبلاگ هومهر محصولات ضد آفتاب سایت هومهر را به شما پیشنهاد می دهد.

 

نظر دادن

لطفا نطرات خود را در مورد مقاله و وب سایت درج نمائید

جدید ترین های اینستاگرام هومهر