اطلاعاتی در مورد شامپوهای بدون سولفات

در این مقاله از سایت وبلاگ هومهر مطلبی در مورد اطلاعاتی در مورد شامپوهای بدون سولفات ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر میتوان در دسته مراقبت مو از سایت وبلاگ هومهر بازدید نمائید. 

 

سولفات چيست و چه ضررى دارد؟

سولفات ها خانواده اى از مواد شيميايى پاك كننده موجود در اغلب شامپوها و نرم كننده ها هستند كه معروف ترين آنها سديم لوريل سولفات است (همان اس ال اس معروف) كه (به زبان ساده) همان عامل كف زاى شامپوها هستند و نقش سورفكتانت را در شامپوها دارند و باعث می شوند كه چربى ها و آلودگى ها به راحتى از سطح مو و كف سر حذف شوند، ولى همزمان كه اين چربى هاى اضافى را پاك مي كنند ميتوانند چربى هاى مفيد مو را هم از بين ببرند و باعث خشك و شكننده شدن ساقه مو و حساس شدن كف سر شوند (قرمزى، خشكى، خارش). همچنين شامپوهاى سولفات دار باعث از بين رفتن رنگ موهاى رنگ شده می شود و به همين دليل توصيه مي كنيم افرادى كه موهایشان را رنگ مي کنند از شامپوهاى سولفات فرى استفاده كنند. اگر هم وارد چشم شوند باعث سوزش چشم می شوند و چشم را قرمز مي كنند.

به همين دلايلى كه در بالا ذکر شد، شرکت های بهداشتی مواد پاك كننده مختلف را جايگزين سولفات ها کردند و همين امر باعث شده كه شامپوهاى جديد مثل گذشته خيلى كف نكنند.

پس اگر شما بر اين باور بوديد كه خاصيت پاك كنندگى يک شامپو به ميزان كف کردن آن محصول است، بايد بدانيد كه ضرر آن  به همان اندازه بيشتر است. پاك كننده هاى جديد خيلى كف نمي كنند اما همان قابليت پاك كنندگى را دارند (مخصوصاً شامپو كرمى ها كه خيلى كم و گاهاً اصلاً كف نمي كنند) پس فكر نكنيد شامپويى كه كف نمی کند شامپوى خوبى نيست.

 

چه كسانى نيازمند شامپوهاى سولفات-فرى هستند؟

  1. كسانى كه موهاشون را رنگ کردند.
  2. افرادى كه موى فر ِوز، وز و يا موى خشك و شكننده و آسيب ديده دارند.
  3. كسانى كه پوست سر حساس، اگزما و يا پسوريازيس دارند.
  4. افرادى كه موی خود را بوتاكس يا كراتين تراپى کرده اند.
  5. افرادى كه عادت دارند روزانه حمام کنند.

اين نكته را در نظر داشته باشيد كه سولفات ها مشتقات متفاوتى دارند و همه آنها مضر نيستند. پس صرف ديدن واژه سولفات در مواد تشكيل دهنده يك شامپو، آن را دور نیندازيد. بلكه ببينيد كدام مشتق است (اس ال اس نباشد تا حد زيادى كفايت می کند.. اس ال اى اس نسبت به اس ال اس ملايم تر است كه در اكثر شامپوها حضور دارد، اما چنانچه خيلى حساس هستيد هم اس ال اى اس را حدف كنيد و هم اس ال اى اس و دنبال مشتقات گياهى سولفات باشيد. مثل مشتق نارگيل يا چاى)

اما مثلاً براى كسانى كه كف سر خيلى چرب و يا شوره دارند ممنوعيت مصرف ندارد و گاهاً اثرگذار هم خواهد بود (براى كف سر و نه ساقه)

با توجه به توضیحات بالا، اگر شامپويى داريد كه حاوى سولفات است، اما با آن مشكلاتى از جمله خشكى ساقه، حساسيت كف سر و ... نداريد ميتوانيد همان را ادامه دهید. علت اينكه امروزه شامپوهاى گياهى خيلى طرفدار پيدا کردند هم همين موضوع است. با حذف مواد شيميايى باعث ملايم تر شدن شامپوها شدند و عوارض احتمالى را حذف کردند.

 

شامپو بدون سولفات 

آیا سولفات ها سرطان زا هستند؟

همچين موضوعی به هيچ عنوان اثبات نشده و فقط در حد يك شايعست. ( اين شايعه مربوط به سال ١٩٧٠ هست كه يک سرى از كارخانه ها از يک مشتقى از سولفات به اسم اتانولامين لوريل سولفات استفاده ميکردند كه سرطان زا هست كه همان موقع هم از بازار جمع شد و ديگه ازش استفاده نشد. پس جاى نگرانى نيست)

در مقالاتى ذكر شده كه سولفات ها باعث آسيب به سلول ها می شوند، اما طى گفته آمريكن كالج اف توكسيكولوژى، با غلظت زير ١ درصد و براى بازه كوتاهى از استفاده امن و بدون مشکل هستند و مشكلى ايجاد نمي كنند. اما در درصدهاى بالاى ١٥ درصد و طى مصرف طولانى مدت مي توانند عوارضى از جمله ايجاد حساسيت و آزردگى و ... داشته باشند كه عملاً در شامپوها همچين غلظتى از آن ها نمي بينيم. پس نگران نباشيد.

 

محصول مرتبط با مقاله

محصولات پیشنهادی فروشگاه اینترنتی هومهر:

1. شامپو بدون سولفات لاکمه - LAKME

2. شامپو بدون سولفات بناکور مخصوص موی رنگ شده - BONACURE

3. شامپو بدون سولفات 1000 میل بناکور مخصوص موی رنگ شده - BONACURE

4. شامپو 3 کراتینه 300ML مای سالن - MySalon 3X KERATIN

5. شامپو محافظ رنگ مو کالر استی لاکمه - LAKME TEKNIA Color Stay Shampoo

6. شامپو روزانه جنتل بالانس لاکمه - Lakme Teknia Gentle Balance Shampoo

7. اسکراب تیوپی ضد لک و جوش با عصاره زردآلو استیوز - St.ives

8. شامپو کرمی ویتامینه کالر سافت مخصوص موهای رنگ شده لورال پروفشنال - Loreal Professional

9. سرم آرگان ترمیم کننده مو مای سالن - MySalon

10. ماسک احیا کننده ویتامینه کالر لورال پروفشنال - LOREAL PROFESSIONNEL

11. اسکراب تیوپی چای سبز استیوز - St.ives

12. اسپری مو کراتین و آرگان اچ اس لاین - ECHOSLINE keratin spray

13. شامپو بچه دخترانه شوما - Schauma Kids Shampoo And Balsam For Girls

14. شامپو تقویت کننده حاوی روغن آرگان لاکمه - Lakme Bioargan Hydrate Shampoo

 

نظر دادن

لطفا نطرات خود را در مورد مقاله و وب سایت درج نمائید

جدید ترین های اینستاگرام هومهر