روش‌های مختلف مو زدایی (اپیلاسیون و دیپلاسیون)

در این مقاله از سایت وبلاگ هومهر مطلبی در مورد روش‌های مختلف مو زدایی (اپیلاسیون و دیپلاسیون) ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر میتوان در دسته بهداشت بدن از سایت وبلاگ هومهر بازدید نمائید.

 

اپیلاسیون به معنای صدمه زدن به ریشه‌ی مو و دپیلاسیون به معنای صدمه زدن به ساقه‌ی مو می باشد. در اپیلاسیون موها از ریشه کنده می‌شود. در بعضی از روش‌های اپیلاسیون، سلول‌های فعال ریشه‌ی مو از بین رفته و در بعضی روش‌ها سلولهای فعال از بین نمی‌روند (اپیلاسیون موقت و دائمی) اما در دیپلاسیون ، ریشه‌ی مو درگیر نمی‌شود و مو از محلی بالاتر در سطح با نزدیک پوست قطع می‌شود.

 

روش‌های مختلفی برای مو زدایی وجود دارد که در زیر به آن اشاره می کنیم:

1ـ اپیلاسیون با مومک به روش دستی (سرما و گرما)

2ـ دیپلاسیون و اپیلاسیون به روش برقی

3ـ دیپلاسیون با تیغ و کرم‌های موبر

4ـ دیپلاسیون با کاغذ سمباده

5ـ موم شمعی

 

1. اپیلاسیون با مومک به روش دستی (سرما و گرما):

استفاده از موم سرد نسبت به موم داغ ، روش جدیدتری است. موم سرد به صورت مایع روان، داخل محفظه‌ی در بسته‌ای قرار دارد. محفظه‌ی موم را روی پوست کشیده و یک لایه‌ی نازک موم را در جهت رشد مو روی پوست بزنید. روی آن پارچه یا سلفون قرار داده و در جهت خلاف رشد مو سلفون را بردارید. در بعضی از موم‌ها قبل از زدن موم روی پوست می‌توانید پارچه توری انداخته، بعد موم را روی پارچه بریزید و پارچه توری را برخلاف جهت رویش مو بردارید تا موها کنده شود. مزیت استفاده از موم ، درآمدن موم های کرکی و ضخیم از ریشه است و از معایب آن ایجاد درد است. همچنین موهای تازه درآمده و کوتاه را از بین نمی‌برد. رشد موها بعد استفاده از موم کم بوده و 2 هفته طول می‌کشد. تا موها به سطح پوست برسند. نوک موها زمان رشد کردن ظریف و نرم است.


نوار موبر مومک

نوار مومک که دارای 2 لایه به هم چسبیده است را بین دست‌ها مالش دهید تا گرم شود. سپس به آرامی 2 لایه به هم چسبیده‌ی نوار را از هم جدا کنید. یکی از نوارهای مومک را در جهت رویش موها ، روی پوست بچسبانید. روی نوار را چند ثانیه ماساژ دهید. با یک حرکت سریع در جهت خلاف رویش موها ، نوار مومک را بردارید. پوست را با آب ولرم بشویید و از کرم ضد‌التهاب استفاده نمایید.

 

2. دپیلاسیون و اپیلاسیون موقت به روش برقی (اپیلاتور):

به طور کلی برای اصلاح به روش برقی، می‌توانید از موکن برقی (اپی لیدی) یا موزن برقی (ماشین یک یا چند فنره) استفاده کنید. موکن و موزن‌های برقی قابل شارژ می‌باشند. ماشین موکن برقی در انواع متنوع موجود است که دارای سرهای مختلف بوده و هر کدام برای قسمتی از صورت و بدن استفاده می‌شود. از موکن برقی فقط شخصی استفاده کنید. بهتر است قبل استفاده از موکن برقی، حمام کنید تا پوست نرم شده و ریشه مو ، سست شود. صورت را به طور کامل خشک کنید. موکن را مانند ماشین ریش تراش ، روی پوست بکشید.موکن دارای چرخ‌ها و فنرهایی می‌باشد که می‌چرخند عقب با جلو می‌شوند ، موها لای فنرگیر کرده و از ریشه کنده می‌شوند.

 

اپلیدی

3. دپیلاسیون با تیغ و کر‌م‌های موبر

 

3.1. تیغ

هنگامی که از تیغ برای دپیلاسیون استفاده می‌شود ، موها فقط از روی پوست و همه‌ی سطح با آن تراشیده می‌شود و مدت زیادی طول نمی‌کشد که رشد کند. این مدت ممکن است به 1 الی 2 روز برسد. هم چنین ضخامت موها نیز زمان رشد بیش‌تر شده و نوک مو تیز و ضخیم می‌شود. بهتر است از تیغ برای دپیلاسیون دست و صورت استفاده نشود.

 

3.2. کرم‌های موبر

موبر دارای انواع گوناگون از شرکت‌های مختلف می‌باشد. موبر به شکل کرم، خمیر، پودر و اسپری موجود است. کرم موبر دارای پ هاش قلیایی قوی است. ترکیباتی که در موبرها به کار رفته است. باعث نرم شدن موهای زیادی شده و در سطح پوست از بین می‌روند.

طرز کار

محل دپیلاسیون را با آب نیم گرم بشویید، تا حدی که چربی اضافی آن برطرف گردد، سپس پوست را طوری خشک کنید که کمی مرطوب باشد. کرم را با کاردک مخصوص روی پوست قرار دهید. به صورتی که کاملاً روی موها را بپوشاند و لایه ی ضخیمی روی پوست ایجاد نماید. دقت کنید کرم را روی پوست ماساژ ندهید. مدتی مکث کنید. (بستگی به ضخامت مو از 5 الی 10 دقیقه می‌باشد). پس از مکث لازم موها حالت پوسیدگی پیدا می‌کند. کرم را از روی پوست بردارید و با آب گرم محل را بشویید. از ژل التیام‌بخش بعد از موزدایی یا کرم مرطوب کننده مناسب استفاده کنید. بعد از انجام دپیلاسیون با موبر رشد موها نرمال می‌‌شود.

 کرم موبر آلوورا سینره cinere

 

4. دپیلاسیون با کاغذ سمباده:

 از ابزار دپیلاسیون دستی کاغذ سمباده است. این ابزار بیش‌تر جنبه‌ی تبلیغاتی داشته و باعث آسیب دیدگی پوست می‌شود. پوست را تمیز کنید. سمباده را به صورت دورانی روی محل موردنظر بکشید، با انجام این عمل موها از سطح پوست برداشته می‌شود و عمل دپیلاسیون انجام می‌گیرد. دپیلاسیون با کاغذ سمباده ممکن است در پوست احساس خشکی به وجود آورد که بعد از ضدعفونی کردن دست می‌توانید از کرم مرطوب کننده استفاده نمایید. رشد موها بعد از دپیلاسیون با سمباده سریع بوده و موها کمی زبر می‌شود.

 

محصول مرتبط با مقاله:

وبلاگ هومهر محصولات

1. تیغ یدک 4 عددی ژیلت ونوس کلاسیک

2. ژیلت سیمپلی ونوس

3. کرم موبر بدن ویت (مخصوص پوست های حساس و خشک و معمولی)

4. نوار موبر مخصوص صورت حساس با دستمال مرطوب ویت - Veet

5. فوم اسپری موبر بدن 200ml ( حاوی عصاره رز و ویتامین E ) آمور - AMORE

6. کرم موبر آلوورا سینره - CINERE

7. نوار موبر کامان مخصوص پوستهای معمولی و چرب - COME ON

8. نوار موبر کامان (روشن کننده پوست )- COME ON

را به شما پیشنهاد میکند.

 

نظر دادن

لطفا نطرات خود را در مورد مقاله و وب سایت درج نمائید

جدید ترین های اینستاگرام هومهر