رفع سیاهی آرنج و زانو

در این مقاله از سایت وبلاگ هومهر مطلبی در مورد رفع سیاهی آرنج و زانو ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر میتوان در دسته بهداشت بدن از سایت وبلاگ هومهر بازدید نمائید.

 

تیرگی زانوها و آرنج هم از مشکلات شایعی است که برخی‌ها با آن مواجه هستند و گاهی راهی جز پوشاندن آنها با لباس‌های بلند ندارند  و رفع آن از دغدغه های اکثر خانم هاست. برخی از کرم ها و روشهایی مثل میکرودرم و.. برای رفع سیاهی زانو و آرنج استفاده می کنند اما برخی راههای درمان گیاهی سیاهی آرنج و زانو را انتخاب می کنند.

سیاهی روی زانو و آرنج بسیار آزار دهنده است، ممکن است به دلیل اصطکاک مداوم یا تماس با نور خورشید یا حتی خشکی پوست ایجاد شده باشد. با این‌که تیرگی و سیاهی پوست چنین بخش‌هایی از بدن، فارغ از رنگ پوست، می‌تواند برای هر آدمی اتفاق بیفتد، این مشکل در میان آدم‌هایی با رنگ پوست تیره بسیار شایع‌تر است. زیرا پوست‌ آنها دارای ملانین بیش‌تری است و همین مسئله، تیرگی آرنج‌ها و زانوهای این دسته از آدم‌ها را برجسته‌تر نشان می‌دهد.

 با خواندن این مقاله متوجه می  شوید که با استفاده از کرم‌های اسیدی، کراتولیتیک، ژل‌های روشن‌کننده و انواع اسکراب‌ها و کرم‌های مرطوب کننده می‌توانید دوباره سفیدی را به زانوها و آرنج خود بازگردانید.

 

قبل از هرچیز باید متوجه شویم چرا پوست دچار چنین مشکلی شده است تا براساس عامل ایجاد کننده، به فکر درمان باشیم. در زیر به علت های تیرگی آرنج و زانو اشاره می کنیم:

علت تیرگی آرنج و زانو

تیرگی پوست در نواحی آرنج ها، زانوها و قوزک پا می تواند به علل مختلفی اتفاق بیفتد و یکی از این دلایل که برای تمام افراد هم یکسان است، ضخیم تر بودن پوست در این نواحی است.

1. زبری و خشکی پوست: پوست اطراف آرنج‌ها و زانوها ضخیم‌تر از پوست سایر نقاط بدن است، و بدون داشتن غدد چربی و تامین خون کافی، این پوست به آسانی زبر، خشک، و تیره رنگ می‌شود.

2. اصطکاک مداوم: آرنج و زانو نواحی‌اي هستند که بیشتر درمعرض تماس با محیط و اصطکاک با البسه، مبل، فرش، میز و… قرار می‌گیرند و این آسیب‌های مکرر ومداوم سبب افزایش ضخامت پوست در این نواحی و تیره شدن آنها می‌‌شود.

3. رعایت نکردن بهداشت: عدم رعایت بهداشت و تجمع سلول‌های مرده در نواحی آرنج و زانو می‌تواند یکی از علل تیرگی پوست این ناحیه مخصوصا در کودکان باشد.

4. قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض نور آفتاب : در معرض پرتو مضر آفتاب بودن موجب می‌شود پوست، ملانین بیشتری جهت حفاظت از خودش تولید کند. ملانین باعث تیرگی پوست می‌شود مخصوصا در دست‌ها و پاهایی که با لباس یا ضدآفتاب محافظت نمی‌شوند.

5. علاوه بر نور آفتاب، تیرگی پوست می‌تواند ناشی از خاک، آلودگی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی باشد.

6. وراثت

7. دوده و آلودگی

8. بعضی بیماری‌ها: از جمله چاقی مفرط، سندرم آدیسون، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCO) و تغییرات هورمونی که در حاملگی رخ می‌دهد دیگر علل تیرگی پوست این نواحی است.

 

درمان تیرگی آرنج و زانو

اگر تیرگی ناشی از ضخیم شدن پوست باشد می توان از کرم های لایه بردار استفاده کرد. این داروها مانند مواردی که برای درمان پینه تجویز می شود، باعث خواهد شد ضخامت پوست کاهش یافته و در نتیجه می تواند برای رفع مشکل موثر باشد. ولی در مواردی که تیرگی مربوط به ضخیم شدن پوست نیست، می توان استفاده از کرم های روشن کننده را پیشنهاد کرد. البته بعضی از انواع این داروها حاوی مواد و فرآورده های گیاهی روشن کننده و لک بر است و برخی دیگر بیشتر جنبه شیمیایی دارد که معمولا تاثیر داروهای شیمیایی هم بیشتر است، اما ممکن است برای بعضی از انواع پوست ها، این داروها حساسیت زا باشد. در این موارد باید بیشتر از داروهایی استفاده کنیم که حساسیت پوستی کمتری ایجاد می کند، ولی ممکن است تاثیر درمانی کمتری هم داشته باشد.

رفع سیاهی

 

1. کرم‌های حاوی AHA و اسید سالیسیلیک: این ترکیبات در کرم‌های چرب اگر ساخته شوند کمک خوبی به روشن‌تر شدن پوست می‌کند.

2. استفاده از کرم‌های کراتولیتیک: این کرم‌ها لایه‌ شاخی را نازک و از ضخیم‌شدن و تیرگی پوست این ناحیه پیشگیری می‌کنند.

3. کرم‌های حاوی اوره 5 تا 10 درصد: با نفوذ در لایه های عمیق پوست، آن را نرم کرده و پوسته ریزی را آسان می کند.

4. کرم‌ها یا ژل‌های روشن‌کننده: این محصولات از عناصری مانند اسید لاکتیک، عصاره شیرین بیان، اسید کوجیک، عصاره آلفا آربوتین، پودر امبلیکا، کره درخت روغن قلم، روغن گل پامچال و عصاره گریپ فروت ساخته شده‌اند که می‌توانند زانوهای شما را در دو تا سه هفته روشن کنند.

لوسیون سفید کننده هالیوود استایل hollywood style

 

5. کرم‌های اسکراب یا ساینده:

اسکراب سفید کننده تیوپی هالیوود استایل hollywood style 1500gr

این کرم‌ها برای برداشتن پوست‌های مرده مناسب هستند البته باید یادتان باشد که نباید سایش شدید و روزانه باشد چون باعث می‌شود پوست آسیب ببیند و حتی امکان دارد تیره‌تر شود.

محلول پاfreeman

 

6. کرم‌های استروئیدی ملایم: در مواقعی که دلیل خشکی و پوسته‌ریزی اگزماست، اما بهتر است در این شرایط به پزشک مراجعه کنید.

7. کرم‌های مرطوب‌کننده: بعد از سایش و حمام حتما روی موضع مورد نظر را مرطوب‌کننده بمالید، شب‌ها قبل از خواب هم استفاده کنید؛ یادتان باشد که بعد از درمان هم برای جلوگیری از تیرگی مجدد استفاده از مرطوب کننده الزامی است.

 رفع سیاهی زانو

 

پیشگیری از سیاهی زانو و آرنج

برای رفع سیاهی زانو و آرنج ، تمام توصیه‌های زیر را نیز رعایت کنید تا از ایجاد تیرگی و سیاهی روی پوست آرنج و زانوی‌تان پیشگیری کنید.

1. قبل از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید.

2. حتی‌الامکان از تکیه دادن روی آرنج‌ها و زانوهای‌تان خودداری کنید. اگر مجبور به این کار هستید، حتما پوست این نواحی را با پارچه‌ای نرم بپوشانید.

3. برای حفظ آب رسانی و دفع سموم از بدن، همیشه مقدار زیادی آب بنوشید.

4. هنگام دوش گرفتن از برس‌های لایه بردار استفاده کنید.

5. فقط از صابون‌های ملایم استفاده کنید و از مصرف صابون‌های شیمیایی خودداری کنید.

6. بعد از مصرف هر نوع صابون، استفاده از کرم مرطوب‌کننده را روی پوست آرنج‌ها و زانوهای‌تان فراموش نکنید.

7. هنگام ساییدن یا لایه برداری از پوست آرنج و زانو، هرگز از فشار بیش از حد استفاده نکنید، زیرا این کار باعث تشدید مشکل‌تان می‌شود.

نکته: یکی از دلایل تیره تر بودن مفاصلی که به آنها اشاره شد، ساییدگی پوست در اثر تماس با لباس یا ضربه هایی است که به هر دلیلی به این نواحی از بدن وارد می شود. در نتیجه می توان پیش بینی کرد که زیاده روی در شست وشو و ساییدن پوست این نواحی با استفاده از لیف و کیسه و سنگ پا برای کاهش ضخامت پوست می تواند اثر معکوس داشته باشد. به دنبال وارد شدن آسیب یا ضربه به بدن ـ هرچند مختصر و سطحی ـ پوست برای پیشگیری از زخم شدن به عنوان واکنش دفاعی شروع می کند به ضخیم تر شدن و در نتیجه حالتی پیدا می کند که می گوییم پوست نمای چرمی دارد. به همین دلیل باید توجه داشت که استفاده از سنگ پا، کیسه و لیف به شکل افراطی فقط باعث تشدید مشکل می شود.

تذکر: بسیاری از این تیرگی‌های زانو یا سر آرنج‌ها کاملا سرشتی و ژنتیک هستند و درنتیجه از نظر علمی و پزشکی طبیعی محسوب می‌شوند، بنابراین استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده یا لایه‌بردار برای رفع آنها تنها اثراتی موقتی و نسبی دارند و برای این افراد در کل راه موثری برای از بین بردن دائمی این تیرگی‌ها وجود ندارد.

 

محصول مرتبط با مقاله

محصولات پیشنهادی فروشگاه اینترنتی هومهر:

1. اسکراب سفید کننده تیوپی هالیوود استایل  HOLLYWOOD STYLE 150gr

2. لوسیون سفید کننده هالیوود استایل - HOLLYWOOD STYLE

3. لوسیون سفت کننده (کلاژن) HOLLYWOOD STYLE

4. لوسیون براق کننده بدن - HOLLYWOOD STYLE

5. لوسیون نرم کننده گیاهی HOLLYWOOD STYLE

6. لوسیون گلیسیرین طبیعی هالیوود استایل - HOLLYWOOD STYLE

7. لوسیون مرطوب کننده قوی HOLLYWOOD STYLE

8. لوسیون بازسازی قوی HOLLYWOOD STYLE

9. اسکراب پا و دست و آرنج نعناع و آلو فری من 150 میل - FREEMAN

10. بالم پا و آرنج نعناع و آلو فری من 150 میل - FREEMAN

11. اسکراب پا و دست لیمو و مریم گلی فری من 150 میل - FREEMAN

12. پن سفید کننده تیرگی های بدن کامان - COME ON

13. لوسیون بدن دیلی هیدراتینگ آواکادو سینت ایوز - St.Ives Daily Hydrating Vitamin E and Avocado Body Lotion

نظر دادن

لطفا نطرات خود را در مورد مقاله و وب سایت درج نمائید

جدید ترین های اینستاگرام هومهر