انواع پرایمر ناخن

 در این مقاله از سایت وبلاگ هومهر مطلبی در مورد انواع پرایمر ناخن ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر میتوان در دسته آرایش ناخن از سایت وبلاگ هومهر بازدید نمائید.

 

پرایمر ناخن

زمانی که با پودرو لیکوئید اکریلیک کار میکنید، پرایمر یکی از اساسی ترین و حتی مهم ترین بخش کار شماست. استفاده از این ماده به ماندگاری محصولات روی ناخن کمک فراوانی می نماید، اما از طرف دیگر استفاده نادرست از این محصول ممکن است موجب آسیب به صدف ناخن گردد.

در واقع پرایمر ماده ایست که برای زیرسازی کار به کار می رود و کمک می کند محصولات مد نظر به سطح مورد نظر بهتر بچسبند. پرایمر ناخن محصولی است که فقط برای استفاده روی ناخن طبیعی ساخته شده است بنابر این از استفاده از آن روی سایر محصولات از قبیل تیپ یا مواد خودداری کنید.

مقدار پرایمر

معمولا استفاده یک لایه از این ماده کفایت میکند مگر اینکه محصول طوری باشد که تولید کننده آن اعلام کند دو بار از آن استفاده کنید. استفاده بیش از اندازه از این محصول ممکن است موجب نازک تر شدن صدف ناخن شده و به آن آسیب بزند. اینکه تصور کنید هر چقد بیشتر پرایمر استفاده کنید سطحتان چسبنده تر میگردد لزوما درست نیست. اگر ناخن را پرایم نکنید مواد اکریلیک باز هم به سطح ناخن می چسبند، اما خیلی خوب نمی چسبد و ماندگاری زیادی نخواهد داشت و بعد ازچند روز به تدریج مواد از سطح ناخن جدا میگردد. به این جدا شدن مواد ساختگی از روی ناخن طبیعی لیفت گفته می شود.


انواع پرایمر:

پرایمر ها بر اساس مواد تشکیل دهنده و نحوه ی عملکرد آنها به دو نوع تقسیم میشوند:

1. پرایمر غیر اسیدی:

این پرایمر با نامهای acid free یا acidless یا non-acid شناخته می شود.

این نوع محصول مانند یک لایه چسبنده عمل می کند و حاوی موادی است که از یک طرف به سطح ناخن از طرف دیگربه مواد رویی می چسبد، مانند چسب دو طرفه که بعنوان واسطه عمل میکند. به صورت خفیف و ملایم دارای اسید هستند که به طور موقت PH سطح ناخن را تغییر میدهد تا به PH محصولات استفاده شده روی ناخن نزدیکتر شود و محصولات بهتر بچسبند. برخی از انواع جدیدتر هم تولید شده اند که کاملا بدون اسید بوده و دارای ترکیبات دیگر جایگزین هستند که صدمه و آسیب احتمالی از آن به حد اقل می رسد.

 پرایمر غیر اسیدیبعد از اینکه این نوع پرایمر را روی ناخن زدید چند دقیقه منتظر بمانید تا تبخیر شود و خیسی سطح کاملا از بین برود. بر خلاف پرایمر اسیدی در نهایت یک لایه چسبنده نسبتا براق روی ناخن باقی می ماند و در این مرحله ناخن چون سطح ناخن بسیار چسبنده است بسیار مستعد برای جذب آلودگی است بنابراین مراقب باشید دست پرایمر زده شده با جای آلوده تماس پیدا نکند.اکنون می توانید مواد گذاری را انجام دهید.

 

2. پرایمر اسیدی :

نحوه ی عملکرد این نوع محصول کاملا متفاوت است. این محصول است حاوی درصد بسیار بالایی(گاهی صد در صد) اسید متاآکریلیک است و اولین نسل پرایمر هایی که تولید شده بودند اسید متاآکریلیک خالص بودند. به تدریج با پیشرفت صنعت ناخن ترکیبات جدیدتری از این محصول تولید شدند.

نحوه ی کار آن به طوری است که با استفاده از قدرت اسیدی خود حفره های بسیار بسیار کوچکی در سطح ناخن ایجاد میکند در نتیجه مواد بعدی با نفود در این حفره های خیلی ریز لابه لای ناخن جا خوش میکنند. مانند درختی که محکم ریشه در دل زمین دوانده است.هر چه ریشه های درخت عمیق تر باشند در مقابل باد و طوفان مقاوم تر است. مواد هم مانند ریشه های درخت به درون ناخن چنگ می اندازد و این دو کاملا به هم چفت می شوند.

این نوع محصول به دلیل دارا بودن اسید ممکن است باعث ایجاد سوزش در پوست و نازک تر شده صدف ناخن گردد. پرایمر اسیدی دارای بوی تندی و نا خوشایندی است. بنابراین موقع استفاده از این محصول حتما موارد ایمنی را رعایت کنید. بورس حاوی محصول را به اطراف ظرف حاوی آن بمالید و به کمک یه دستمال تمیز اضافی پرایمر را بگیرید و سپس با دقت پرایمر را روی صدف ناخن بزنید.مقدار اندکی از پرایمر کفایت میکند. از تماس محلول با پوست اطراف ناخن بپرهیزید و فقط محلول را روی صدف ناخن بزنید. استفاده نادرست و بیش از اندازه از این پرایمر موجب احساس سوزش بسیار شدید و ناخوشایندی در انگشت دست می گردد و احتمال واکنش های آلرژیک و حساسیت را بالا می برد. اگر به اشتباه چندین و چند بار پرایمر اسیدی بزنید در هر بار استفاده حفره های بیشتر در ناخن ایجاد می شود و پرایمر به لایه های زیرین ناخن نفوذ میکند و ممکن است اسید وارد سیستم گردش خون شود که بسیار خطرناک است و لطمات جبران ناپذیری وارد میکند. بنابر این پرایمر اسیدی را به هیچ وجه overload نکنید و بیش از یک لایه نزنید.

پرایمر اسیدی

اگر از نوع اسیدی استفاده می کنید چند دقیقه بعد ازاستفاده روی ناخن کاملا بخار می شود و اثری از خیسی روی آن باقی نمیماند. ممکن است ناخن در برخی نقاط به رنگ سفید درآید که این سفیدی نشان میدهد ناخن کاملا خشک شده است.پرایمر اسیدی به دلیل خاصیت حلالیت بالا سطح ناخن را دی هیدراته نیز میکند.


انتخاب پرایمر مناسب

به صورت پیش فرض از پرایمر غیر اسیدی استفاده میکنیم و پرایمر غیر اسیدی اولویت و ارجحیت دارد. پرایمر اسیدی را فقط برای اشخاصی استفاده کنید که ناخن آنها مشکل ساز است. به عنوان مثال اگر برای شخصی پرایمر غیر اسیدی استفاده نموده اید و بعد از گذشت چندین روز مواد استفاده شده روی ناخن جدا شده است، با تغییر دادن پرایمر از غیر اسیدی به اسیدی بایستی مشکل حل گردد. معمولا اشخاصی که دارای مشکلات هورمونی در بدنشان هستند و همچنین اشخاصی که بدنشان بیش از حد نرمال عرق میکند و در کل اشخاصی که به هر دلیل ناخن های مشکل ساز دارند باید پرایمر اسیدی استفاده نمود. برای سایر اشخاص نرمال پرایمر غیر اسیدی مناسب ترین گزینه و سالم ترین گزینه است .

اگر پرایمر را تغییر دادید و باز هم ناخن ها دچار لیفت و جداشدگی میگردند ، دیگر مشکل از پرایمر نیست بلکه مشکل از روش کار شماست که بایستی کل مراحل انجام کارتان را مرور و عیب یابی کنید.

بهترین راه برای شناسایی هر محصولی، خواندن نوشته ها و توضیحات روی محصول است.میتوانیدنوشته ی روی محصول را بخوانید اگراز کلمات acid free یا acidless یا non-acid استفاده شده است نشان دهنده غیر اسیدی بودن آن است.

اگر چنین کلماتی استفاده نشده پس اسیدی است.برای اطمینان بیشتر میتوانید محتویات محصول را بخوانید و اگر حاوی اسید متا آکریلیک(Methacrylic acid) بود پرایمر اسیدی است.در غیر اینصورت غیر اسیدی است.

 

نکته:

1. هنگام استفاده از پرایمر به نوع محصولی که قصد دارید استفاده کنید حتما توجه کنید، برخی از محصولات وجود دارند که نیاز به پرایمر ندارند، به عنوان مثال فایبرگلس نیاز به پرایمر ندارد. اما در کار با پودر اکرولیک و لیکوئید پرایمر بخشی بسیار ضروری از کار است.

2. هنگامی که از پرایمر (چه اسیدی و چه غیر اسیدی) استفاده میکنید بایستی منتظر بمانید پرایمر کاملا خشک گردد و سپس محصول مد نظر را روی ناخن استفاده کنید. اگر قبل از خشک شدن پرایمر لایه های بعدی را بزنید باعث آلوده شدن مواد بعدی میگردد و ممکن است باعث زرد شدن رنگ مواد ، ترک خوردن و ایجاد حباب های ریز در داخل مواد گردد. بنابراین به اندازه کافی منتظر بمانید تا لایه ی زیرین خشک گردد.


موارد امنیتی و مهم :

موقع کار با پرایمر برای حفظ سلامتی خود از دستکش و عینک مناسب استفاده کنید، سعی کنید محل کار شما تهویه ی مناسب داشته باشد دستهای خود را به چشم خود نمالید چرا که ممکن است دستهای شما پرایمری باشد و به چشمتان برود. بعد از استفاده درب محصول را ببندید و مراقب باشید ظرف حاوی محصول روی میز یا جاهای دیگر نیفتد و نریزد.

 

منبع: yon.ir/cWjY1

 

محصول مرتبط با مقاله

محصولات پیشنهادی فروشگاه اینترنتی هومهر:

1. پرایمر 15ml اسیدی آی ان ام - inm

2. پرایمر فاقد اسید 14ml کنیتکس kinetics primer

3. پرایمر 3000 تروزانی Trosani

4. پرایمر نوبار  nuBAR 15ml

5. پرایمرکنیتکس اسیدی 14ml کاشت ناخن kinetics primer

6. پرایمر کاشت ناخن لچت - primer lechat

نظر دادن

لطفا نطرات خود را در مورد مقاله و وب سایت درج نمائید

جدید ترین های اینستاگرام هومهر